Logo
Ücretsiz ilan Ver
Bölgesel Arama

Reklam Alanı
Haberler»Tümü
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosunun inşaatında sona geliniyor!
Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan metro hattı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun inşaatında sona ge...

İstanbulda gayrimenkul yatırımcısının tercih ettiği 6 bölge!
Son zamanlarda oldukça popüler olan gayrimenkul sektörü İstanbul'da canlılığını hiç yitirmiyor. İşte İstanbul'da gayrimenkul yatırımcısının ter...
Haber Oku
Başlık
Referandum sonuçları emlak piyasasını nasıl etkileyecek?
Eklenme Tarihi
17 Nisan 2017
Ekleyen
guncelemlakilanlari.com Yönetimi
İçerik

Türkiye bugün referandumda başkanlık sistemini resmen onayladı. Başkanlık sistemi emlak fiyatlarına nasıl yansıyacak? Yeni dönemde emlakta yatırım stratejisi ne olmalı?

Türkiye'de  başkanlık sistemi artık resmen onaylandı. Türkiye'nin önünde siyasal istikrar noktasında bir sorun kalmadı.

 

Burada 10 yıldan beri siyasal istikrarın emlak yatırımı ve getirisi açısından ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurguluyorduk. Başkanlık sistemi ile birlikte siyasal istikrar vurgusuna gerek kalmadı. 10 yıldan bu yana Türkiye açısından başkanlık sistemi ya da çift turlu seçim sisteminin önemli olduğunu her fırsatta vurguluyorduk. Türkiye bugün siyasal istikrar sorununu halletti.

 

Bundan sonra ne olacak?

 

1) İşin siyasal kısmını Abdullah Çiftçi'nin Twitter adresi olan https://twitter.com/abdullahciftcib'den takip edebilirsiniz. Ama özetlemek gerekirse başta FETÖ olmak üzere terörle yoğun bir mücadele yaşanacak. Türkiye'nin başına 30 küsur yıldan beri sarılan terör sorunu büyük bir kararlılıkla aşılacak. Devlet bütçesinden teröre harcanan para orta ve uzun vadede refaha ayrılacak.

2) Başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından ciddi yatırım gelecek. Kısa ve orta vadede Arapların 120 milyar dolar ve üzeri yatırım yapacağı beklentisi var.

3) Konutta Arap dünyası kökenli alım rüzgarı artarak devam edecek. Arap dünyasında İstanbul'da gayrimenkulü olmayan aile kalmayacak. Şimdiye kadar İstanbul ve Türkiye'den ev almış olanlar ya yenisi alacak ya da daha geniş metrekarelisini.

 

4) AVM, otel ve hastane gibi sabit kirası yüksek olan gayrimenkuller gelecek yıllarda el değiştirecek. Yabancı kurumsal yatırımcılar bu kategorideki gayrimenkulleri satın alacak.

 

5) Dünyadaki çalkalanmalara bağlı olarak -kısa vadede faiz oranları artsa da- orta ve uzun vadede faiz oranları düşüş eğilime girecek. Türkiye'de bireyler, aileler, şirketler ve kamu daha düşük faiz oranıyla borçlanacak. Küresel finans çevreleri, daha yüksek faiz oranıyla kredi vermek adına "siyasal istikrar riski"nden bahsedemeyecek.

 

6) Genel olarak gayrimenkul yatırımları uzun vadede daha yüksek getiri sağlayacak. 

 

7) Sonuç olarak İstanbul ve Türkiye daha değerli hale gelecek. Arap dünyası ile başlayan yabancı rüzgarı yabancıların tamamına yayılacak. 

 

Tüm bunlara rağmen ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Elden geldiğince borçlanmadan ya da makul ölçülerde borçlanarak gayrimenkul sahibi olun. Kısa vadede zaman zaman riskli olaylarla karşılaşsak bile gelecek 10- 20 ve 30 yılda Türkiye'nin önü çok açık. 

 

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de gayrimenkul tüm alternatif yatırım enstrümanlarına göre çok daha fazla kazandıracak. Yeter ki matematiğe uygun alım yapın. Yeter ki ayağınızı yorganınıza göre uzatın

Bizi Takip Edin
guncelemlakilanlari.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından guncelemlakilanlari.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Copyright 2018 © guncelemlakilanlari.com Tüm Hakları Saklıdır...